Vědci přišli na to, že když je manželka spokojená, tak je spokojený manžel i celá rodina!

Někdy se může zdát, že klíč ke spokojenému manželství je složitý a často až nedosažitelný. Když už si myslíte, že vidíte jak by mělo spokojené manželství vypadat, tak přijde další hádka vy začínáte zase od začátku. V USA se ale rozhodly k celé věci přistoupit trochu jinak. Rozhodly se spokojený manželství brát jako věděcký experiment.

Možná budete mile překvapeni tím na co vědci přišli, protože to určitě není to co si myslíte. Vzájemná komunikace, pochopení, trpělivost – tyhle všechny věci jsou ve vztahu jistě důležité ale existuje i něco mnohem důležitějšího.

Výzkumníci z Michiganské University of Rutgers přišli s prací, podle které je pro spokojené manželství nejdůležitější, aby byla manželka šťastná. K tomuhle tvrzení došli po důkladném prozkoumaní odpovědi z dotazníku na který odpovědělo 400 párů, které ve společném manželství strávily více jak 39 let. V dotazníku se jich vědci ptaly například na to, jak se cítí když vykonávají společnou aktivitu či nakupují.

Dále se jich ptaly, jak často se hádají, jaké chovaní jim na svém partnerovi vadí a jestli mají k sobě vzájemný respekt. Z odpovědí v dotazníku bylo jasné, že úroveň spokojenosti a štěstí závisí hlavně na životním stylu, který oba manželé vedou.Muži jsou ve svém životě dost často více šťastnější než ženy. Paradoxem ale podle výzkumu je že, čím více je žena spokojenější, tím více je spokojenější a šťastnější i muž. Čím více pozornosti a lásky muž své ženě věnuje, tím šťastnější bude i on a celá rodina.

Ve výzkumu se také zjistilo, že vzájemné porozumění a respekt obou manželů je ovlivněný nejen chováním ale také zdravotním stavem a věkem. Úroveň štěstí se u ženy začíná snižovat, pokud pečuje o svého nemocného manžela. U muže tomu ale také není, pokud se musí starat o manželku, tak je míra jeho spokojenosti a štěstí stejná. Tohle je způsobeno tím, že ženy mají oproti mužům větší strach a muži navíc více spoléhají na pomoc od svých potomků. Pokud tedy chcete-li mít šťastné, dlouhé a spokojené manželství, dbejte na to aby byla manželka spokojená.