Vyhýbejte se lidem, kteří si pořád stěžují – budete mít více energie!

Někdy nám do života vstoupí lidé, kteří na nás nemají zrovna pozitivní vliv. V jejich přítomnosti se cítíme unavení a často nevíme proč. Častým důvodem bývá, že jsme se setkali s někým, kdo si stále stěžuje a lituje sebe sama. Celý svět se spojil proti němu a všichni jsou na něj zlí. Ve většině případů je nám takového člověka líto a často mu dáme za pravdu, aby se cítil lépe.

Tohle má ale zcela opačný účinek a on si začíná stěžovat ještě víc. Na tom si občas postěžovat určitě není nic špatného ale neměl by se z toho stát zvyk. Pokud se tak stane, tak problém, který nás trápí nevyřešíme. V dnešním článku si ukážeme několik triků jak se vyhýbat lidem, kteří si stále stěžují.

1. Nastavení jasných pravidel
V mnoha případech je dobré si s takovým člověkem jasně určit hranice a dát mu jasně najevo, že ho nechceme celý den poslouchat, jak si neustále stěžuje. Můžete se předem domluvit na tom, že jsou věci o kterých už s nim prostě mluvit nebudeme. Ze začátku to určitě bude brát jak o známku vaší arogance ale časem pochopí, že to s ním vlastně myslíte dobře.

2. Udržujte si odstup
Pokud o někom víme, že si stále stěžuje a a lituje se, tak je dobré si od takového člověka držet odstup. Nabídněte mu pomoc s jeho problémem ale pokud uvidíte, že o ni stejně nestojí a dál si stěžuje, tak jeho stížnosti prostě ignorujete. Nejspíše to bude brát jako důkaz, toho že ho vlastně nemáte rádi ale vy víte, že jste mu už chtěly podat pomocnou ruku, on ale vaši pomoc odmítl.

3. Jednejte sebevědomě
Pokud budete jednat sebevědomě a budete jasně rozhodnuti, že další stížnosti už nebudete poslouchat, tak s vámi nemůže manipulovat a citově vás vydírat. Už víte, že jediné co chce je váš soucit. Bohužel se často stává, že když s nim takto začnete jednat, tak si jen najde někoho dalšího, kdo jeho stížnosti bude tolerovat.

4. Zkuste mu vysvětlit, že stížnosti nic nevyřeší.
Tohle se může zdát na první pohled jako předem prohraný boj ale pokud se jedná o blízkého člověka, tak je dobré se o to alespoň pokusit. Zkuste mu vysvětlit, že je vždy lepší se pokusit svůj problém řešit, než sedět doma a stále si stěžovat a cítit se ublíženě. Možná pochopí, že s pozitivním postojem jim půjde problém řešit mnohem snadněji.