Máte kolem sebe někoho kdo si neustále stěžuje a lituje? Takový člověk z Vás jen vysává energii!

Každý z nás má vrozenou určitou empatii a schopnost soucítit s ostatními lidmi. Na soucítění s ostatními lidmi určitě není nic špatného, ovšem není dobré když této naší vlastnosti ostatní lidi začnou využívat a začnou nás citově vysávat. Takovým lidem se nadneseně říká „energetičtí upíři“. Určitě jste s někým takovým ve svém životě setkaly.

Takový člověk se nevědomě či vědomě vyžívá ve své lítosti a neustálém stěžovaní. Svým stěžováním a sebelítostí vysává energii svému okolí. Těmto lidem se někdy dá jen těžko bránit. Obzvlášť pokud se nimi setkáváte například v práci, kde si prostě nemůžete vybrat jestli je chcete potkávat nebo ne. V dnešním článku si ukážeme několik tipů jak se „energetickým upírům“ bránit.

  1. Naučte se rozlišovat

Když někdo mluví o svých problém, může to být ze dvou důvodu. Upřimně od vás čeká rádu a nebo z vás chce jen vysávat energii a dobrou náladu. Rozlišovat mezi těmito dvěma druhy lidí a jejich motivy bývá dost často těžké ale není to nemožné. Když někdo upřimně čeká od druhého člověka radu, tak je ochoten Vás vyslechnout a nechat si poradit. Člověk, který jen rád mluví o svých problémech Vás sice vyslechne ale jako kdyby tu radu neslyšel, protože si stěžuje pořád dál.

2. Řekněte mu že za své problémy si může sám

Vyslechly jste ho a snažili se mu pomoci a přesto si stěžuje dál. V takovém případě je dobré mu říct, že za své problémy si nejspíše může sám svým negativním přístupem k životu, který jeho situaci nijak nezlepšuje ale naopak jí výrazně zhoršuje. Když mu řeknete něco takového, tak se nejspíše urazí a začne nadávat na celý svět a cítit se ukřivděně. Možná je právě tohle znamením, že máte nejspíše pravdu a ze své problémy si opravdu může sám.

3. Držte si od takového člověka odstup

Někdy je lepší si držet od negativního člověka odstup a prostě mu upřimně říct, že na jeho problémy teď nemáme náladu. Sami víme, že jsme se mu už snažili pomoci ale naše rada ho vůbec nezajímá, tak proč s takovým člověkem ztrácet čas. Můžete mu slušně a jasně říct, že jeho problémy prostě poslouchat nechcete. Ochráníte se tak před jeho negativním vlivem a uvidíte, že sami budete mít v životě mnohem více energie, kterou z Vás předtím vysával.

4. Nastavete mu jasné hranice

Pokud Vás někdo vysává a kazí vám dobrou náladu, tak je vhodné mu nastavit jasné hranice za které ho už prostě za žádnou cenu nepustíte. Dáváte mu tak najevo, že by s vámi měl jednat s respektem a také to, že nebudete několik hodin poslouchat jeho lítostné poznámky a neustále stížnosti na celý okolní svět. Tohle ve svém životě nechcete. Máte vlastní život a své problémy, které chcete řešit a ne se utápět v sebelítosti jako on.

5. Neukazujte emoce

Člověk, který si pořád stěžuje a lituje se je velmi zkušený v manipulovaní ostatních lidí. Jediné co od Vás žádá je trochu lítosti a soucitu. Pokud však své emoce neukážete a budete se chovat lhostejně k jeho problému, pak ho zaskočíte a on nebude vědět jak má reagovat. Dost často se stížnostmi přestane a najde si někoho jiného, kdo ho polituje. Takové chovaní ale vyžaduje trpělivost, obzvlášť pokud Vás daný člověk vysával delší dobu.